Bibliotekoznawstwo to ciekawy kierunek, głównie dla osób, które uwielbiają czytać książki. Komu jednak studia te przydadzą się najbardziej i jakie korzyści przyniosą absolwentom? Wiedza, jaką zdobywają studenci podczas trwania studiów, jest szeroka. Szczegóły poniżej.
Bibliotekoznawstwo studia podyplomowe – wiedza i umiejętności
Bibliotekoznawstwo studia podyplomowe to kierunek, który stwarza przyszłym bibliotekarkom i bibliotekarzom możliwość rozwoju kompetencji. Studia te pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę do prowadzenia nowoczesnej biblioteki, a także zupełnie świadomej realizacji zadań. Podczas zajęć poruszane są takie zagadnienia jak technologie informacyjne i aspekty praktyczne dotyczące nowoczesnej metodyki pracy bibliotekarza. Program ten jednocześnie pozwala realizować różne formy pracy z czytelnikiem, a także wydarzenia oraz projekty mające na celu rozbudzanie zainteresowań odbiorców. Studia te przygotowują przyszłych bibliotekarzy do funkcji organizatora przestrzeni uczącej się, współpracując przy tym z podmiotami z różnych środowisk, także z osobami niepełnosprawnymi.
Dla kogo bibliotekoznawstwo studia podyplomowe?
Wiele osób zastanawia się nad bibliotekoznawstwem, ale jak się okazuje, nie dla każdego kierunek ten będzie dobrym wyborem. Na studia podyplomowe o kierunku bibliotekoznawstwa może wybrać się każdy, kto uzyskał dyplom ukończenia dowolnych studiów wyższych. Chodzi tu o studia I lub II stopnia albo też jednolite magisterskie. Ponadto przyszły student musi mieć przygotowanie pedagogiczne. Wówczas absolwent studiów podyplomowych zyskuje stosowne uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela – bibliotekarza. Może więc pracować w bibliotekach szkolnych oraz placówkach oświatowych. O przyjęcie na studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa mogą również starać się osoby, które chcą zyskać możliwość uzupełnienia przygotowania pedagogicznego.
Dyplom ukończenia studiów na danym kierunku otrzymają studenci, którzy zaliczą wszystkie przedmioty oraz egzaminy potwierdzające osiągnięcie efektów kształcenia. Konieczne jest tu również uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu końcowego.